Na kolik může vyjít týden na jachtě

Když někde ve společnosti prozradím, že se zabývám jachtingem, následuje zvedání obočí a poznámky typu: Jó ty se máš, ty musíš být bohatý, kde na to bereš? A přitom to říkají lidé daleko lépe situovaní, než jsem já.

Neříkám, že to je sport levný. Ale dle mého názoru, není nedostupný běžným lidem. Přečtěte si tento článek a porovnejte si jej třeba s náklady, které běžně vydáváme za týden lyžování v Alpách. Já si myslím, že to je celkem srovnatelné.

Celkové náklady posádek, pro které jezdím nejsem schopen vyčíslit, protože k nim nemám přístup. Ale děláme každý rok tzv. Pánskou jízdu, kde jsou náklady do haléře vyčísleny a rozpočítány na jednotlivé účastníky. Dovolím si tedy předložit kompletní náklady posledních dvou takových akcí a myslím tím opravdu KOMPLETNÍ. Od nasednutí před domem do auta, až po vysednutí na konci týdne. Tedy služby all-inclusive, včetně "letištních poplatků", "příplatku na pohonné hmoty" a "bakšišného." Vzhledem k tomu, že úhrady probíhali ve čtyřech měnách, jsou tyto přepočítány v současném kurzu na české koruny.

Regata září 2004

Akce proběhla v době od 25.9. do 1.10. 2004. Bylo nás šest, pronajali jsme si standardně vybavenou loď Bavaria 36 (bez spinakeru a přívěsného motoru) od charterové společnosti Mir-Amo a vyplouvali z maríny Dalmacija v Sukošanu. K dopravě tam a zpět jsme použili dvě soukromá osobní vozidla samotných účastníků, cesta klasicky po dálnici a přes Plitvice. Výslednou cenu výrazně ovlivnilo to, že jsme pluli mimo hlavní sezonu a loď si zajistili za výhodnou cenu v nabídce last-minute. A také kotvením v zátokách kde se neplatí, nebo vlivem konce sezóny to už zabalili.

PoložkaCena
Pronájem lodě 26.876,-
Potraviny zakoupené v CZ 4.000,-
Pohonné hmoty pro vozidla 5.003,-
Poplatky na dálnicích 831,-
Spotřebovaná nafta v lodi 2.300,-
Parkování vozidel uvnitř maríny 2.231,-
Povinný úklid lodě 2.560,-
Poplatky za kotvení 507,-
Potraviny a balená voda zakoupené v HR 864,-
Podtrženo, sečteno: 45.172,-
Náklady na jednoho účastníka: 7.529,-

Apalucha 2005

Obdobná akce, jako předcházející. Větší rozdíl byl v tom, že se nepodařilo naplnit kapacitu lodě, jelo nás jenom pět a tím značně vzrostla cena na jednotlivce. Termín byl opět mimo hlavní sezónu, tentokrát na jaro, od 4. do 10.6.2005. Na běžně vybavené lodi Elan 36 od charteové společnosti jsme začínali jsme v maríně Kremik. K dopravě jsme použili jedno soukromé vozidlo člena posádky a cestovali jsme po dálnici i přes HR. Také se podařila na loď využít dobrá nabídka last-minute a nepřeháněli jsme to s kotvením v hrazených zátokách. Ale zase jsme si třeba dopřáli v rybárně na ostrově Lastovo večeři o pěti chodech pro celou posádku za 880 Kun. Teda včetně vyvázání na noc, el. přípojky a doplnění vody.

PoložkaCena
Pronájem lodě 29.953,-
Potraviny zakoupené v CZ 2.216,-
Pohonné hmoty pro vozidlo 3.191,-
Poplatky na dálnicích 1.254,-
Spotřebovaná nafta v lodi 1.485,-
Parkování vozidla uvnitř maríny 711,-
Povinný úklid lodě 2.560,-
Poplatky za kotvení 97,-
Potraviny a balená voda zakoupené v HR 3.770,-
Podtrženo, sečteno: 45.237,-
Náklady na jednoho účastníka: 9.047,-

Výsledné částky, které tu uvádím, jsou asi u dolní hranice běžných cen. Hodně záleží na tom, které období si posádka zvolí, za jakou cenu se podaří sehnat loď, kolik se projede na motor, jak šikovně se podaří zakotvit. Zvláště to bezplatné kotvení je rok od roku těžší.
Ale stejně si myslím, že pro lidi, kteří se nespokojí s dovolenou proleženou na jedné pláži, které lákají dálky, trochu adrenalinu a klid opuštěných zátok někde daleko v moři, je rekreační jachting dostupná alternativa. Prostě jachting není výsada několika vyvolených! Kdo má zájem o více informací, můžeme dát řeč na stránce Fórum.

kpt. Jiří Vaněk

Vytisknout stránku Vytisknout stránkupublikováno 29. 04. 2006, zobrazeno 3192x, dnes 1x
Hodnocení0.0 (0)

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.
CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Škrabálek
Vytisknout stránku · Mapa stránek · © 2013 - 2019 Yacht Baharis