Jadranské větry

vznikají hlavně rozdílem teplot země a moře a díky rozdílům tlaku vzduchu. Cirkulace vzduchu a změny z teplého a studeného vzduchu tvoří příjemné větry, které bez ustání předávají plachtám svou sílu. To jsou větry "Burin" a "Maestral". Správná změna denního Maestralu na nočního Burinu je známkou stabilního počasí, které vydrží. Náhlá změna tlaku oznamuje silnější větry, kterým je radno se vyhnout plavbou k jednomu z mnoha krytých přístavů nebo zátok.

Příchod určitého větru

ať už je dobrý či špatný, muže zkušený námořník poznat podle mraků a západu slunce. Čistá obloha a výrazné barvy při západu slunce jsou znamením dobrého počasí. Bledý a rozmazaný západ slunce oznamuje zhoršení počasí. Nadýchané mráčky nad ostrovními kopci znamenají Maestral a tudíž příjemné počasí pro plavbu. Mračný příkrov nad vrcholky ostrovních hor předpovídají příchod Bura, větru, který dává námořníkum čas se připravit na jeho sílu, a proto vyžaduje více pozornosti.

Oblíbenými posly předpovědi počasí

mnohých námořníku jsou delfíni. Ačkoli jsou současně úžasnou podívanou, jejich přítomnost často upozorňuje na zhoršení počasí, které přijde o pár dnů později. Podle směru, z kterého delfíni plavou, lze očekávat - vytušit směr, odkud špatné počasí přijde.

Maestral je v létě nejběžnějším větrem. Rovnoměrně proudí ve stejném směru a díky svému ochlazujícímu efektu podmínil stavební model starých dalmáckých ulic. Městské ulice jsou otevřeny ve směru Maestralu, aby vánek cirkuloval skrz město.

Bura (Bóra) je nepředvídatelný severovýchodní vítr vanoucí z pevniny k moři. Je prudký, studený a vysušující, proto vždy vyjasní oblohu. Viditelnost po Bura je výborná a počasí slunečné a jasné. Plavbě v Bura je vzrušující výzvou, ale vyžaduje ohledy jak na připravenost lodi, tak na posádku. Zkušení námořníci znají přísloví: Bura říká: „Když pluji já, ty nepluj!“ . Charakteristické jsou vysoké vlny s bílou pěnou, které komplikují navigaci. Dále také malé kapky formované větrem - tzv. mořský kouř, který výrazně snižují viditelnost, ale Bura má také dobré stránky. Díky suchému vzduchu získává jadranská specialita - vzduchem vysušená šunka („pršut“) - svou jedinečnou kvalitu.

Jugo je jihozápadní, teplý a vlhký vítr mírné síly, který fouká od moře směrem k pevnině. Vyskytuje se podél celé délky pevniny v kteroukoli sezónu, ačkoli v létě poněkud méně často. Vítr, který postupně zesiluje, tvoří dlouhé, tiché vlny bez pěny, které bijí o pobřeží a pak se s burácením stahují zpět.
Jugo nabízí jedinečnou příležitost pro dynamické navigátory, umožní lodi dosáhnout vysokých rychlostí. Navíc, ryby v tomto počasí obvykle velmi dobře berou.

Maestral je typickým letním jadranským větrem foukajícím od severozápadu a přinášejícím příjemné a stabilní počasí. Tento příjemný vítr začíná vát s úsvitem a trvá až do západu slunce. V létě vytváří vítaný príjemný chladivý efekt, přináší čistější, zdravější a chladnější vzduch z moře. Maestral je mírný a díky tomu příznivý k plavbě, proto je jednoduché přizpůsobit se pohybum moře a vln, které mírumilovně objímají boky lodě.

Zbývající větry jsou méně významné pro obyvatele Jadranu, ale dále od břehu mohou být námořníkům užitečné. (Tyto větry můžou příjemne znít v uších a připomínat nezapomenutelné léto!)

Tramuntana - chladivý vítr, který ohlašuje příjemné a krásné počasí.
Grego - obvykle mírný nebo silný severovýchodní vítr, který přináší suché, jasné a chladné počasí.
Levant - východnější vítr, který fouká během mračného, vlhkého nebo deštivého počasí.
Oštro - jižnější, teplý a vlhký vítr.
Lebič - jihozápadnější, suchý a teplý vítr, který fouká na Jadranu po Jugo, narovnává vlny v mělkých přístavech.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkupublikováno 25. 11. 2005, zobrazeno 2657x, dnes 2x
Hodnocení0.0 (0)

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.
CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Škrabálek
Vytisknout stránku · Mapa stránek · © 2013 - 2019 Yacht Baharis