Co s sebou na loď

Tato část je určena hlavně pro začínající jachtaře. Pokusím se zde předat mnohaleté zkušenosti a nastínit, co je vhodné si vzít na loď, případně upozornit na výbavu, která je nevhodná a zbytečná. Jen připomínám, že následující pasáže pojednávají výhradně o rekreačním jachtingu v letní sezónu. Pro závodní činnost a plavbu mimo letní sezónu platí jiná pravidla a ti, kteří se jich zúčastní, by měli být natolik zkušení, že rady ohledně výbavy nepotřebují.

Co na sebe

Základním pravidlem v šatníku na lodi, ale i u moře obecně, je důsledně oddělovat "slané" a "sladké" oblečení. To samé platí také o ručnících, případně osuškách. Co je platné osprchovat se v maríně ve sladké vodě, když se potom osušíte ručníkem nasáklým solí. Veškerá obuv, kterou budeme na lodi používat, by měla mít světlou podrážku, která nebude na bílé palubě zanechávat černé šmouhy. Dále, pokud máme k dispozici, jsou trika, svetry, ponožky a podobné spodní vhodnější z přírodních materiálů, jako je vlna a bavlna. Poslední pravidlo které dodržuji, je ponechání kompletního oblečení (včetně obuvi) na zpáteční cestu v autě. Jedině tak mám jistotu, že domů pojedu v suchém, sladkém a nepokrčeném oděvu.

V letní sezoně je na lodi většinou velmi teplo. Dá se říct, že většinu týdne jachtař prožije pouze v plavkách (nejsou podmínkou) a jednom tričku. Na nohy jsou vhodné starší sandály podle pravidla, voda proteče a škodu neudělá. V chladném počasí se ale vyplatí lehké goretexové boty. V případě krátkodobé nepohody a deště jsou dobré šusťákové kalhoty, zásadně bez podšívky. Šusťákovina i když proteče, chrání nohy proti větru a rychle osychá. Na vrchní část těla se používá větrovka. Ideální je s membránou, například z materiálu Gore-Tex, Sympatex, nebo Gelanots. Někdy výjimečně se hodí i kulich, pevná pláštěnka a vlněné rukavice. Naopak deštník je na lodi, vzhledem k převládajícímu větru, naprosto nepoužitelný.
S množstvím oblečení to není vhodné přehánět. Ze zkušenosti vím, že jeden týden na lodi se prochodí v jednom tričku, stylové je námořnické, modro-bílo pruhované. Až po večerním osprchování, se převléká do "sladkého," někdy přímo do pyžama. Jedno záložní triko neuškodí, jedno s dlouhým rukávem, jeden svetr. Pokud se zavítá do civilizace, neuškodí jedna sada slušnějšího oblečení na promenádu, ale není podmínkou. Nikdo se za vámi nebude pohoršeně otáčet, že nejdete s módou. Jste námořníci! Spodní prádlo komentovat nebudu, to záleží na osobních návycích každého jednotlivce. Čeho je možné si vzít více jsou náhradní ponožky. Někdy se téměř nepoužijí, ale někdy se stane, že se jaksi suchých nedostává.

Co do sebe:

I když je stravování velmi individuální, je možné k tomuto tématu říct několik obecných rad. Sestavte si přibližný jídelníček, sepište seznam potravin a o jednu třetinu jej seškrtejte. Věřím tomu, že stále ještě něco povezete domů! Pokud by přeci jenom něco scházelo, nejsou ceny v Chorvatsku až o tolik dražší a nakoupit se dá kdekoliv v každé dědině i na odlehlých ostrovech. Jen tam neberou kreditky. Navíc se většinou na jednu až dvě večeře posádka vypraví na pevninu, do nějaké místní rybárny.

V prvé řadě ale o vybavení kuchyně na palubě lodi. Tato obsahuje úplně vše, co k vaření a konzumaci jídla posádka potřebuje, včetně dvou plotýnkového plynového vařiče s troubou a celkem objemné a výkonné ledničky. Jedna nepříjemnost, co se týká ledničky je, že odebírá bateriím dost energie a druhá, že je velmi nepřehledná. Otevírá se totiž svrchu a dost těžko se propracovává k věcem, uloženým vespod. Dost často při přebírání lodě překvapí utěrka a sirky položené na lince, ale není to vždy. Proto doporučuji několik utěrek s sebou vzít.
Je potřeba si uvědomit, že sladkou voda, obsaženou v nádržích, není vhodné pít. Nikdo neví, co se předcházejícím posádkám mohlo do nádrží dostat. Proto se k pití, přípravě kávy, čaje polévky a pod. používá voda balená. Vzhledem k většinou přeplněnému autu, se tři čtyři kartony balené vody brávají až v Supermarketu v maríně. Název Supermarket nese většina obchodů se smíšeným zbožím, větší jak 25 m2. Obecně se při prvotním nákupu vody dá uvažovat o množství 1 litr na osobu a den. Během plavby lze kdykoliv dokoupit.

Přes den nebývá na jídlo mnoho času. Ale protože tělo si žádá (pokud zrovna není bouře), je dobré mít s sebou dostatek všelijakých oplatků, keksů a tyčinek. Případně ingredience na přípravu jednoduché pomazánky, nebo salátu. Večer je většinou doba hlavního jídla. Preferujeme jednoduché, rychle připravené pokrmy, ale už jsme dělali i houskové knedlíky, palačinky, nebo smažený sýr. A jak jsem už psal, není špatné někdy zajít na břeh, pochutnat si na místní specialitách.

S místním ovocem a zeleninou to je tak, že hlavně v jarních měsících a na začátku léta je dost drahé. Po prázdninách, v průběhu záři už je cena celkem přijatelná, ale stále to není na velké nákupy. Okurky, rajčata, papriky a také jablka je nejlepší si dovézt z domu.

Co pro zdraví:

Předpokládám, že každý si je vědom toho, že při cestě do zahraničí je potřeba si vzít léky, které pravidelně užívá. Nelze předpokládat, že na moři narazíte na pojízdnou (plovoucí) lékárnu. Prostě dostupnost léků na vaší plavbě bude určitě horší, než v některé evropské metropoli.

Kromě pravidelných léků několik dalších rad. Nepodceňovat volbu slunečních brýlí. Brýle z asijské tržnice za stovku, určitě nebudou mít deklarovaný UV filtr a na tak exponovaném místě jako je paluba lodě, neudělají majiteli dobrou službu. Pro oči citlivé na vítr je také vhodné vybavit rodinnou lékárničku očními kapkami.

Každý by také měl být připraven na žaludeční nevolnosti (mořská nemoc). Nejlépe je poradit se se svým obvodním lékařem, ale přeci jenom několik typů. Běžně se používá známý prostředek Kinedryl, nebo homeopatikum Coculline. Problém je v tom, že pokud už jednou nevolnosti propuknou ve větší míře, jen zřídka ustoupí vlivem jakýkoliv léků. Já osobně preferuji žvýkačky Travel-Gum. Pokud je špatná předpověď, nebo ráno vidím na volném moři bílé hřebeny vln, sáhnu místo po normální žvýkačce, po Travel-Gumu. Zatím nezklamal.
Velmi důležité jsou také ochranné prostředky proti slunečnímu záření. Ono se to nezdá, ale být vystaven celý den prudkému jižnímu slunci není někdy žádný med. Všudypřítomný vítr sice zmírňuje pocit vedra, ale o to víc se po západu slunce nezkušený námořník diví, jakou to barvu má jeho obličej a záda. Proto radím nebát se silnějších ochranných faktorů. Dají se koupit malé tubičky krému, kombinované s pomádou na rty ve víčku, oboje s faktorem 25.

Protože na lodi není nikdy daleko k drobným a oděrkám a škrábnutím, doporučuji zajistit si do lékárničky malou lahvičku Novikovu na potírání. Slaná voda totiž zapříčiní, že každé škrábnutí se rychle zanítí a Novikov se mně osvědčil jako nejlepší prevence.

Je potřeba dotknout se i choulostivé části těla. Nezřídka se stává, že vlivem dlouhého sezení v mokrých plavkách na neprodyšné palubě, dochází k problému často zmiňovanému ve vtipech. "Na koně! - Mám vlka! - Tak na vlka a jedem!" Příslušná mastička na intimní partie nezabere mnoho místa a může přijít vhod. Jedna z variant prevence je nechat plavky při koupání na palubě a mít je stále suché. Je to příjemné i zdravé, ale to už záleží na složení a zvycích posádky.

Co ještě zbývá:

Kromě výše uvedeného zmíním ještě několik maličkostí. Ložní prádlo a povlečení bývá na lodi v dostatečné kvalitě i množství a není potřeba si sebou nic dalšího brát. Žádné spacáky, žádné karimatky. Několik posádek zaplnilo těmito věcmi celkem zbytečně prostory lodě, které jsou dost limitované, s úmyslem spát na břehu. Dosud k tomu nikdy nedošlo.

Co se naopak vyplatí, jsou obyčejné kolíčky na prádlo. I když v inventáři každé lodi jsou, stále je co sušit a moře je bezedné. Hrst vlastních, se neztratí. Podobně to platí o toaletním papíře. Výbava na šnorchlování je jednou ze základních věcí, kterou si každý turista, nejen český s sebou k moři bere. A je to správné. I když se Jadran nemůže rovnat Rudému moři, je zde pod hladinou stále co vidět. A v lokalitách tolik nezatížených turismem to platí obzvlášť.

Je potřebné si uvědomit, že všechny běžné plachetnice, pokud nejsou v maríně připojené na el. proud, mají pouze napětí 12V. Veškeré napájení a nabíječky je proto nutné této skutečnosti přizpůsobit. Variantou, kterou já disponuji, je měnič 12V - 220V / 75W, dostačující pro běžné nabíječka a napájení notebooku.

Pokud nemůžete vydržet bez oblíbené muziky, můžete si s sebou vzít nosiče CD. Každá loď má ve výbavě kvalitní rádio s přehrávačem. Jak je patrné, vlastní rádio můžete nechat doma. Přesto že je jachting adrenalínový sport, najde se (u rodinné plavby zvlášť) chvilka také na čtení. Náruživý čtenář se nemusí bát, vzít si sebou dobrou knížku. Stylové tituly jsou Stařec a moře, Čelisti, nebo Ztroskotání Titaniku.

To je asi tak vše, co mě pro tuto chvíli napadá, že je vhodné vám sdělit. Pokud mě napadne ještě něco dalšího, určitě tento článek doplním. Vlastní podměty pro doplnění mě můžete sdělit na e-mail, nebo o nich diskutovat ve fóru.

kpt. Jiří Vaněk

Vytisknout stránku Vytisknout stránkupublikováno 13. 03. 2006, zobrazeno 10369x, dnes 2x
Hodnocení5.0 (4)

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.
CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Škrabálek
Vytisknout stránku · Mapa stránek · © 2013 - 2019 Yacht Baharis